2025 m. kovo 24 d., pirmadienis

БЫЛИНА 207В ir FM

 




  

            Sulaukiau prašymo iš mano pažįstamo perderinti UKV dažnį į FM radijo imtuve БЫЛИНА-307В. Iš pirmo žvilgsnio, kaip ir viskas aišku ir suprantama. Vykdant perderinimo darbus susidūriau su tiesiog netikėtais iššūkiais. Pabandysiu aprašyti.

        O aš vis galvojau, kodėl negaliu surasti nei vieno aprašymo perderinimui. Tiesiog – nieko internete nėra… Pasirodo blokas gana kaprizingas ir tikrai teko pavargti jį pritaikant.

Pradedame viską iš eilės.

       Pirmiausia, tai kontūrų dažnio keitimas (stočių paieška) vykdoma ne kintamos talpos kondensatoriaus ar varikapo, o kintamos ritės (variometro) pagalba. Bloką tai aš perderinau. Ir sakyčiau pavyko gana gerai, bet niekaip nesugebėjau pasiekti, kad imtuvas veiktu per visą FM 87,5 – 108 MHz transliacinį ruožą. Jo plotis 20,5MHz. Kai tuo tarpu UKV transliacinio ruožo plotis tik 8,2 MHz (65,8-74 MHz). Kitaip tariant, kam reikalinga tokia radija, jei gali klausytis tik pusė stočių. Štai čia ir prasidėjo sprendimo paieška. Paklausinėjau visus savo pažįstamus, net klausimą į rusų forumus uždaviau. Konkretaus atsakymo nesulaukiau. Vieni sakė, kad tai seniena ir ją reikia mesti laukan, kiti, kad tai neįmanoma ir t.t.

     Nors vienas blogeris tvirtina (net video įrašas yra), kad tai lengvai perdaroma.
Pažiūrėti galima čia: Nuoroda

    Esu ne kartą su tuo video autoriumi bendravęs. Tik gaila, kad jis tapo Kovido auka ir jau nebeturiu galimybės jo paklausti....
    Priėmiau gana drastišką (ir mano labai nemėgstamą) sprendimą –sumontuoti visai naują FM bloką. Jo aprašymą galite surasti čia: 
Nuoroda

Jo valdymui teko sukonstruoti kintamą potenciometrą, kuris valdomas nuo esamos kanalų paieškos sistemos.

     Užduotis – intervencija tik į UKV diapazoną, paliekant funkcionalų CB ir ДВ diapazoną. Atvirai tariant ten dabar labai jau mažai transliacinių stočių, bet... aš gi nenoriu naikinti to, ką dar galima išsaugoti...

Dabar vykdomų veiksmų trumpas aprašymas.

 Pradžioje pradedu nuo išeitinių duomenų:

Bendra imtuvo schema:

 



 

Takeliai motininėje plokštėje:



 

Takeliai UKV plokštėje:



 

Detalių išsidėstymas motininėje ir UKV plokštėse:

 



   


 

Papildomo FM bloko pajungimas elementarus. Trumpai jį aprašysiu:

-          Maitinimas per papildomą 3,3V stabilizatorių;

-          Išėjimas per plokštės „Volume“ jungtį. Jungiama prie S3 motininės plokštės perjungiklį (6 kontaktas).

-          Derinimo varža jungiama prie FM plokštės „Tuning“ jungties.

-          Antena  - prie „ANT“ kontakto.

 

Kiek detaliau apie derinimo varžos pajungimą.

-          Demontuojame nereikalingus elementus iš UKV plokštės. Tik nelieskite detalių, kurios skirtos CB ar ДВ dažniams.

-          Vietoje L1 derinamos ritės sumontuojamas derinimo linijinis potenciometras. Jo korpusinis ilgis 50mm. Panaudojau seną CCCP laikų СП3-23К linijinį potenciometrą. Tiko puikiai. Panašių gabaritų linijiniai potenciometrai parduodami ir aliexpress.com. Tinta taip nuo kokių 10kOm iki 100kOm ribose.

-          Valdymui (rankenėlės stumdymui) panaudojau stangrią varinę vielą. Ji naudojama kabelių įtraukimui į elektros instaliacijai skirtus montažinius vamzdelius. Žiūrėti foto.





 

Na ir liko pateikti tik bendras montažo nuotraukas.



 



Sėkmės darbuose

LY5RJ, JAUGARO

 

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą